Amsterdam | ||
---|---|---|
17 | ||
Een Siemens Combino tram in de Raadhuisstraat | ||
Een Siemens Combino tram op de halte Nieuwezijdskolk |
- Route: Osdorp Dijkgraafplein · Baden Powellweg Noord · Hoekenes Noord · Osdorpplein · Ruimzicht · Meer en Vaart · Piet Wiedijkstraat · Johan Huizingalaan Noord · Station Lelylaan · Derkinderenstraat · Surinameplein · Corantijnstraat · Postjesweg · Postjesweg/Witte de Withstraat · Jan Pieter Heijestraat Noord · Ten Katestraat · Kinkerstraat/Bilderdijkstraat · Elandsgracht · Rozengracht/Marnixstraat · Westermarkt · Dam West · Nieuwezijdskolk · Centraal Station
Lijn 17 werd ingesteld op 16 juni 1913 en ging de route berijden vanaf de Dam via de Raadhuisstraat · Rozengracht · Bilderdijkstraat · Overtoom naar de Amstelveenseweg. In 1914 werd de route verlegd via Marnixstraat · Kinkerstraat · J.P. Heijestraat · Overtoom · Amstelveenseweg. In 1915 werd het Centraal Station bereikt via de Nieuwezijds Voorburgwal.
In 1923 werd de route tussen Kinkerstraat en Amstelveenseweg verlaten en in 1927 ging lijn 17 via de Kinkerbrug · Postjesweg · Hoofdweg naar het Surinameplein. Deze route bleef bestaan tot 1956, toen lijn 17 door een buslijn werd vervangen.
Huidige lijn 17[]
Zes jaar later, in 1962, keerde lijn 17 terug op zijn oude route en ging tevens een grote nieuwe verlenging berijden via de Cornelis Lelylaan naar Osdorp (Meer en Vaart · Osdorpplein · Tussen Meer · Dijkgraafplein). Deze nieuwe route was grotendeels op vrije baan gelegen op de middenberm van de stadsautoweg Cornelis Lelylaan. Daarmee was lijn 17 de eerste sneltramlijn in Amsterdam (en in Nederland).
Op het oorspronkelijke lijngedeelte van lijn 17 tussen Centraal Station en Surinameplein ging in de spitsuren lijn 27 rijden.
In 1971 was het plan om het hele traject van Centraal Station tot Osdorp aan te leggen als vrije trambaan. Dit was echter niet realiseerbaar via het tracé van lijn 17, wel via de Leidsestraat en de Overtoom De lijn op de vrije tramsporen werd lijn 1, lijn 17 werd weer ingekort tot het Surinameplein (en verving daarmee lijn 27). In 1988 keerde lijn 17 weer terug in Osdorp, maar reed nu tot de lus rond het Osdorpplein. Met de verlenging/verlegging van lijn 1 naar Osdorp De Aker in 2001, keerde lijn 17 weer terug naar het Dijkgraafplein, en bereed daarmee weer de route van 1962.
Externe links[]