Amsterdam | ||
---|---|---|
1 | ||
Een BN 11G tram op de halte Koningsplein | ||
Twee Siemens Combino trams op de halte Spui West |
- Route: Osdorp De Aker · Pilatus · Inaristraat · Ecuplein · Baden Powellweg Zuid · Hoekenes Zuid · Louis Davidsstraat · Meer en Vaart · Piet Wiedijkstraat · Johan Huizingalaan Noord · Station Lelylaan · Derkinderenstraat · Surinameplein · Overtoomse Sluis · Rhijnvis Feithstraat · Jan Pieter Heijestraat Zuid · Overtoom/Eerste Constantijn Huygensstraat · Leidseplein · Spiegelgracht · Vijzelgracht (halte) · Frederiksplein · Weesperplein · Korte 's-Gravesandestraat · Beukenweg · Linnaeusstraat/Wijttenbachstraat · Dapperstraat · Muiderpoortstation
Lijn 1 werd ingesteld op 20 februari 1904 en had toen de route: Dam · Nieuwezijds Voorburgwal · Leidsestraat · Leidseplein · Overtoom · Amstelveenseweg. Vanaf 1911 werd via de Nieuwezijds Voorburgwal doorgereden naar het Centraal Station.
In 1929 werd de lijn verlengd via de Zeilstraat naar het Hoofddorpplein. In 1948 werd de route verlegd via de Amstelveenseweg naar het Stadionplein.
In 1971 werd, in het kader van tramvervoer via routes met vrije trambanen, de route via de Amstelveenseweg verlaten en ging lijn 1 een vrije baanroute verzorgen naar Osdorp via de route die tot dan toe door lijn 17 werd gereden. Via Surinameplein · Cornelis Lelylaan · Meer en Vaart · Osdorpplein · Tussen Meer naar het Dijkgraafplein. In 2001 werd het laatste deel van de route vanaf Meer en Vaart verlegd via de Pieter Calandlaan en de Akersingel naar het nieuwe eindpunt in Osdorp De Aker.
Op 22 juli 2018 is de route van lijn gewijzigd. Lijn 1 rijdt dan niet meer naar Centraal Station. Na halte Leidseplein wordt er deel van de route van lijn 7 overgenomen, die op dezelfde datum Azartplein als nieuw eindpunt heeft gekregen, en is Muiderpoortstation het nieuwe eindpunt. Dit was het oude eindpunt van lijn 3, die op zijn beurt verlengd is naar Flevopark.
Externe links[]