Amsterdam | ||
---|---|---|
6 | ||
Een Siemens Combino tram op de halte Plantage Parklaan | ||
Een LHB 9G tram op de halte Weteringcircuit | ||
Een LHB 9G tram op de halte Centraal Station |
- Route: Stadionplein · Haarlemmermeerstation · Amstelveenseweg/Zeilstraat · Oranje Nassaulaan · Overtoomse Sluis · Rhijnvis Feithstraat · Jan Pieter Heijestraat Zuid · Overtoom/Eerste Constantijn Huygensstraat · Leidseplein · Spiegelgracht · Weteringcircuit · Frederiksplein · Weesperplein · Roeterstraat (zuid) · Nieuwe Keizersgracht · Artis · Plantage Doklaan ·Plantage Parklaan
Lijn 6 is een voormalige tramlijn in Amsterdam. Tot mei 2006 reed deze overdag tussen het VU medisch centrum en de Plantage Parklaan, maar is door gebrek aan belangstelling opgeheven.
Geschiedenis[]
De meest recente lijn 6 was de derde lijn met dit nummer. De eerste lijn reed tussen 1901 en 1922 tussen de Cruquisweg / Veelaan en de Mauritskade / Frederiksplein. De tweede lijn tussen 1922 en 1942 (tot 1958 voor Stadionvervoer) tussen het Muiderpoortstation en het Stadionplein.
Met de opening van de eerste metrolijn op 16 oktober 1977 werd een nieuwe lijn 6 ingesteld, gedeeltelijk via de route van de vorige lijn met dit nummer. De route werd: Stadionplein · Amstelveenseweg · Overtoom · Leidseplein · Weteringschans · Sarphatistraat · Weesperplein · Roetersstraat · Plantage Parklaan.
In 1980 werd lijn 6 verlengd via de Sarphatistraat · Alexanderplein en Linnaeusstraat naar het Muiderpoortstation. In 1983 kwam de route via de 's-Gravensandestraat · Oosterpark in gebruik.
Tussen 1986 en 1989 reed deze lijn samen met lijn 10 een grote lus door de Indische Buurt, met eindpunt op het Javaplein, waar lijn 6 overging op lijn 10 en omgekeerd. Na 1989 reden beide lijnen in een richting deze route. Lijn 6 tegen de klok in, lijn 10 met de klok mee. In 1998 werd de route naar de Indische Buurt overgenomen door lijn 7. Lijn 6 ging weer via de Roetersstraat naar de Plantage Parklaan, en reed niet meer 's avonds en in de weekeinden.
Aan de westkant heeft lijn 6 tussen 2002 en 2004 vanaf het Leidseplein via de Marnixstraat · Rozengracht · Nieuwezijds Voorburgwal naar het Centraal Station gereden. Daarna keerde lijn 6 weer terug op zijn oude route naar de Amstelveenseweg en ging gelijk doorrijden tot aan het nieuwe eindpunt van lijn 16 bij het VU medisch centrum.
Neergang en opheffing[]
De laatste jaren van lijn 6 waren een periode van neergang. Nadat deze lijn eerst twee jaar naar het Centraal Station reed en daarna nog eens anderhalf jaar naar het VU medisch centrum waren er, mede door de lage frequentie (sinds 2004 een halfuurdienst overdag), steeds minder passagiers. Hierdoor voldeed de lijn niet meer aan de eisen van de Stadsregio Amsterdam. Lijn 6 werd per 28 mei 2006, met ingang van de zomerdienstregeling, opgeheven.
Externe links[]