Amsterdam | ||
---|---|---|
9 | ||
Twee Siemens Combino trams op het eindpunt Diemen | ||
Opgeheven: 22 juli 2018 | ||
Een LHB 10G tram in de Sarphatistraat |
- Route: Diemen · Nicolaas Lublinkstraat · Schoolstraat · Arent Krijtstraat · Brinkstraat · Kruislaan · Hugo de Vrieslaan · Hogeweg · Pretoriusstraat · Linnaeusstraat/Wijttenbachstraat · Eerste van Swindenstraat · Alexanderplein · Plantage Badlaan · Artis · Mr. Visserplein · Waterlooplein · Rembrandtplein · Muntplein · Spui Oost · Dam Oost · Centraal Station
Lijn 9 werd ingesteld op 28 december 1903 en had toen de route: Dam · Rokin · Muntplein · Rembrandtplein · Waterlooplein · Plantage Middenlaan · Linnaeusstraat · Oosterpark.
In 1904 ging lijn 9 vanaf de Dam doorrijden via Damrak naar het Centraal Station.
Van 1915 tot 1921 reed lijn 9 vanaf het Centraal Station door naar De Ruijterkade. Met de komst van kringlijn 22 werd lijn 9 weer ingekort tot het Centraal Station.
In 1932 werd lijn 9 vanaf het Alexanderplein verlegd via Mauritskade · Zeeburgerdijk · Borneostraat · Javaplein · Molukkenstraat.
In 1940 werd deze route verlaten en ging lijn 9 vanaf de Mauritskade weer via de Linnaeusstraat rijden, maar werd nu verlengd naar de Middenweg in Watergraafsmeer. Hierbij werd gedeeltelijk gebruikgemaakt van de kort tevoren door de Gooische Stoomtram verlaten sporen op de Middenweg.
In 1948 werd de keerlus bij Betondorp in gebruik genomen en in 1990 kwam de verlenging via de Hartveldseweg naar Diemen tot stand. Hiermee kreeg Diemen een halve eeuw na opheffing van de Gooise tram weer een tramverbinding met Watergraafsmeer en verder.
Op 22 juli 2018 is lijn 9 opgeheven, het trajectdeel Diemen - Alexanderplein is vervangen door een nieuwe lijn 19.
Externe links[]